Jezioro Pomocnia

Zarząd Koła nr.5 Warszawa Praga- Północ informuje, że Ośrodek Wędkarski w Błędowie czynny jest od dnia 30.04.2022r do 15.10.2022r

Kontakt z ośrodkiem:

 22 785 50 78


Przystaniowy: Pan Marian tel.: 517 765 968 lub 603 925 190

Serdecznie zapraszamy .

Ceny pobytu i usług Ośrodka w Błędowie od 2023 r.:

cennik-oplat-od-2023r

Zarząd Koła nr. 5

 

Na zachód od Nasielska tuż nad Wkrą odnajdziemy owalne jezioro o powierzchni niespełna 9 ha. Zdaniem geologów, powstało w zamierzchłej przeszłości w wyniku uderzenia meteoru i pierwotnie jego głębokość sięgała 40 m. Dzisiaj jest o wiele płytsze, zamulone.

kliknij na -->

CZERWCOWE ZARYBIENIE JEZIORA POMOCNIA KARPIEM !!


Obfituje jednak w wiele atrakcyjnych gatunków ryb. Brzegi opadają łagodnie.

W wielu miejscach porasta je trzcina, wkraczająca do wody zaledwie na kilka metrów. Roślinność zanurzoną, obficie występującą we wschodniej i południowej części, reprezentują grążel żółty, rogatek i moczarka. Z dawnej po-meteorowej studni pozostały jedynie dwa 6-metrowe głęboczki. Mimo to konfiguracja dna jest ciekawa, z kilkoma blatami i niewielkimi górkami. W większości jednak podłoże jest mocno zamulone, a średnia głębokość nie przekracza 3 m.

Nad Pomocnię warto wybrać się zarówno na ryby spokojnego żeru, jak i na drapieżniki. Pierwsze licznie reprezentowane są przez wyrośnięte karpie i karasie, które upodobały sobie przede wszystkim północną i wschodnią część zbiornika, ale spotkać je można również wszędzie tam, gdzie na powierzchnię wody wychylają się rozłożyste liście grążeli.

Dobrą przynętą na te obżartuchy, stosowaną od lat przez miejscowych wędkarzy, jest kukurydza, która niezgorzej sprawdza się jako zanęta. Ryby po prostu przyzwyczaiły się do niej, choć ostatnimi laty i na kulki proteinowe notuje się niezłe brania. Łowione karpie najczęściej mają masę od 3 do 17 kg, a karasie od 0,5 do 3 kg. Dlatego wielu wędkarzy chętnie oddaje się stacjonarnym metodom wędkowania.

Tym bardziej że wody jeziora zamieszkują 20-kilogramowe sumy oraz nieliczne, aczkolwiek potężne amury i tołpygi ponad piętnastokilogramowe torpedy nie należą tu do rzadkości. Leszczom i płociom też nic nie brakuje, choć o prawdziwe okazy niezwykle trudno. Wprawdzie wśród leszczy trafiają się 3-kilogramowe łopaty, to łowione płocie rzadko osiągają długość 30 cm. Najlepiej biorą na białe robaki i ochotkę. Jednak, podobnie jak pozostałe karpiowate, nie gardzą sławną nad tą wodą kukurydzą. Prawdziwym rarytasem są natomiast węgorze. Jeżeli już wężowata ryba pochwyci przynętę, z pewnością będzie to sztuka powyżej kilograma (największy okaz ważył 2,80 kg!).

 

kliknij na -->
ZAPRASZAMY DO BŁĘDOWA NA TAAAKIE RYBY !!!!!!!!!!!!!!

 

 

Wyborne łowiska tych ryb odnajdziemy w pobliżu oznakowanego tarliska (na załączonej mapie) oraz w typowo karasiowych rewirach przy trzcinach i grążelach. Uznając nadrzędność sportu wędkarskiego nad wszelkimi kłopotami, władze Koła marzyły skrycie nie tylko o własnym, stałym miejscu spotkań organizacyjnych, lecz o takim własnym kącie, który byłby zarazem miejscem spotkań i wędkarskiego wypoczynku.

 

Zwolennicy spinningowania też nie powinni powrócić znad Pomocni o przysłowiowym kiju.

Wszakże szczupaków i okoni w jeziorze nie brakuje, ale są one niespotykanie czujne i waleczne. Szczególnie latem, kiedy powierzchniowe warstwy wody zakwitają,

niezwykle trudno zachęcić je do brania. Szczupaki upodobały sobie zwłaszcza pobliże głębszych dołków, a także okolice tarliska i płociowej górki.

W tych miejscach można spodziewać się sztuk o masie do 5 kilogramów, które najchętniej atakują błystki obrotowe oraz żółte i żółto-czarne gumy.

Natomiast o wielkości żyjących w jeziorze okoni od lat krążą sprzeczne informacje.

Co prawda, na sztuczne przynęty biorą zazwyczaj chimerycznie i nie imponują swoimi rozmiarami, to co jakiś czas słyszy się o półtorakilogramowych sztukach

złowionych na ochotkę!

 

 

INFORMACJE

 

Od 1968 roku jeziorem opiekuje się warszawskie Koło nr 5 Warszawa Praga-Północ, które działa przy Okręgu Mazowieckim PZW.

 

Na wschodnim pobrzeżu leży duża stanica wędkarska (tel. (022) 785-50-78) z 64 niedrogimi miejscami noclegowymi w domkach 2-, 3- i 4-osobowych.

 

Wędkarze mają do dyspozycji również parking, trzy duże pomosty w kształcie litery T   i 15 łodzi.

Wędkowanie dozwolone jest przez całą dobę za składką Okręgu Mazowieckiego PZW lub dopłatą na wody krajowe.

Nad jezioro najlepiej dojechać od Nowego Dworu Mazowieckiego, kierując się w stronę Pomiechówka, następnie w lewo do Kosewka i dalej prosto wzdłuż malowniczej Wkry do Błędowa (ok. 12 km od Kosewka).

Wjazd do ośrodka znajduje się po lewej stronie drogi.

Współrzędne GPS:
N 52°32'32,78''  E 20°40'42.20''

 

 

kliknij na -->

Galeria ośrodka w Błędowie czerwiec 2010 Serdecznie Zapraszamy

Jezioro Pomocnia widziane z satelity:Wyświetl mapę w nowym oknie

 PR: wait...  I: wait...  L: wait...  LD: wait...  I: wait... wait...  Rank: wait...  Traffic: wait...  Price: wait...  C: wait...